מחוץ לקופסא – פיתוח חשיבה יצירתית ויתרונותיהרובנו נוטים לחשוב ולפעול בחיינו בדפוסים ותבניות קבועות. אין על כך כל פלא, גם האופן בו המוח שלנו מעבד ותופס את המציאות היא באמצעות דפוסים קבועים. ללא אלו, הייתה המציאות כולה נתפסת בעיני רוחנו כתערובת חסרת פשר של גירויים ונתונים חושיים. אנו זקוקים לתבניות הקבועות האלו על מנת לגבש חוויה אחידה של מציאות. עם זאת, מדי פעם, עשוי להיות בריא מצידנו להעלות לשאלה האם הדפוסים שבהם בחרנו להתנהל במציאות הם המתאימים והיעילים ביותר? ישנם אנשים שניחנו בחשיבה מקובעת יותר או גמישה יותר וליכולת להתבונן בדברים מנקודה מחודשת עשויים להיות יתרונות משמעותיים.

Pixabay

פיתוח פתרונות יעילים יותר

כאשר איננו מתמסרים מיד לדפוסים ישנים, ייתכן שנוכל לזהות פתרונות חדשים לבעיות מורכבות ולפתח דרכים יעילות יותר להתמודד עם אתגרים.

שיפור התקשורת הבין אישית

כאשר צורת החשיבה מקובעת, קשה לנו להעלות על דעתנו שאחרים עשויים לחשוב אחרת מאיתנו. כאשר אנו מותחים את האפשרויות הקיימות לגבי אופני ההתבוננות על העולם או הדרכים להתמודד ופתרון בעיות, אנו עשויים לזהות באחרים דפוסים שטרם התוודענו אליהם ולהישאר פתוחים אליהם, ללמוד עליהם ולהתעניין בהם. כך גם במהלך שיחה או דיון, בעזרת ידע שלא מעט אנשים רוכשים בלימודי דיבייט, נוכל לגבש דפוסי שיח שמאפשרים לימוד הדדי והגעה לעמק השווה.

עצמאות מחשבתית

אנו נתונים מדי יום, בעיקר בעידן המודרני, לכמות בלתי מבוטלת של מניפולציות על אופני חשיבתנו ועל רצוננו החופשי. כלי התקשורת, אפיקי השיווק והפרסום, גורמים פוליטיים וקבוצות אינטרס אחרות מפעילות אמצעים רבים על מנת לעצב את דעת הקהל ואת העדפותיהם האישיות של אזרחים וצרכנים. כאשר אופן החשיבה שלנו הוא גמיש ופתוח לאפשרויות נוספות, אנו יכולים גם לבחון ולהעלות שאלה לעתים קרובות יותר את האופן בו העדפותינו מתעצבות ולבחור באופן חופשי יותר גם מול מניפולציות.

חשיבה יצירתית היא נרכשת

אין ספק כי ישנם אנשים שנולדו עם חשיבה מקורית ויצירתית יותר. ההיסטוריה מלאה באישים נדירים אלו ששינו באופן מהותי את אופי המציאות שאנו חיים בה. עם זאת, ישנם דברים שנוכל לעשות על מנת לפתח ולחדד את יכולת החשיבה היצירתית שלנו.

רכישת ידע נרחב

בסופו של יום, בני אדם בוחרים מתוך האפשרויות הטובות ביותר המוכרות להם. משמעות הדבר היא שככל שנכיר אפשרויות מרובות יותר, נוכל לבחור כאלו טובות יותר. ידע נרחב יוכל לסייע לנו להכיר פתרונות רבים לבעיות ולנסות להחיל אותם גם על בעיות אחרות.

נטילת סיכונים

החשש מכישלון או מטעות הוא אויבה הגדול ביותר של היצירתיות. כדי ללמוד פתרונות חדשים, עלינו לחוות מפעם לפעם כישלון. אחרי הכול, מהו כישלון אם לא משוב שנמסר לך על ידי המציאות שהגיע הזמן לפתח דרך חדשה להתמודד עם המצב?

פיתוח הסקרנות

ככל שנרבה לשאול שאלות, להעמיק חקר ולבחון דברים ממספר זוויות, כך נרגיל את עצמנו בלמידת חקר שמהווה את עמוד היסוד של תאוות הסקרנות שמזינה את החשיבה היצירתית.

 

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: info@isnet.co.il 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה