הדרך המהירה להפטר מחובות בימי הקורונהעשרות אלפי עסקים נסגרו עקב הטלת הגבלות בשל התפשטות הקורונה, דבר שגרר עלייה של 75% בבקשות אזרחים לפשיטות רגל ובאבטלה גואה בשיעור של כ21%. בעוד העומס מוטל על בתי המשפט שמקבלים אינספור פניות של אזרחים המבקשים לקבל פטור מחובותיהם, מהי הדרך המהירה להגיע להפטר מחובות?

מצוקה | אילוסטרציה: pixabay

הדרך המהירה ביותר להגיע להפטר מחובות בלשכת ההוצאה לפועל היא באמצעות הסדרים מחוץ ללשכת ההוצאה לפועל ובתי המשפט, בדרך זו ניתן ככלל לסיים את כלל החובות בתקופה של מספר חודשים ספורים.

אולם, לא תמיד ניתן להגיע להסדרים טובים ונוחים, שכן כאשר מדובר בחובות גבוהים ו/או בחובות שהם חדשים, קשה לעיתים להגיע להסדרים בהם החייב יוכל לעמוד ולפיכך במצב דברים זה, יהא על החייב לפנות להליך שיפוטי לשם קבלת הפטר מחובותיו.

כ-30,000 עסקים נסגרו עקב הטלת הגבלות בשל התפשטות המגפה, דבר שגרר עלייה של 75% בבקשות אזרחים לפשיטות רגל ובאבטלה גואה בשיעור של כ21%.

בתי המשפט כיום מצויים במצב בו קיים עומס מירבי במספר הפניות של אזרחים המבקשים לקבל פטור מחובותיהם, ובמצב דברים זה יהא עליהם לסגל דרך מהירה, שתבחן את אופן יצירת החובות של החייב, הצעת מתווה ראוי, ומתן הפטר לאחר מכן.

חשוב לציין כי עד ליום 16.9.19, התקיימו הליכי פשיטת הרגל בבתי המשפט המחוזיים בלבד, ולאחר תאריך זה, הועבר התפקיד לידי בתי משפט השלום וללשכות ההוצאה לפועל.

כיום, אופן בדיקת החובות וטיפולם נחלק ל-2:

א - בחובות עד לסך של 150,000 ₪ הטיפול מתבצע דרך לשכת ההוצאה לפועל, כאשר בדרך זו, בד"כ תוך 3 חודשים מתקיימת פגישה עם הנושים בלשכת ההוצאה לפועל תוך ניסיון להגיע להסדר פשרה ולסיים את כלל החובות כבר במעמד זה, ואז יכול החייב לצאת לדרך חדשה ובאופן מהיר בהחלט. ככל שאין הסכמה ייקבע צו תשלומים עפ"י החלטה נפרדת.

ב - בחובות מעל לסך של 150,000 ₪ הטיפול מתבצע דרך בית המשפט, כאשר נקבע לחייב צו תשלומים, אותו הוא משלם עד למועד הדיון שמתקיים ככלל לאחר שנה וחצי, שם בד"כ ייקבע מתווה לחייב אותו יעבור עד לקבלת ההפטר.

עו"ד עידן רוקח

חשוב להתחיל את הליך הסדר החובות ו/או את ההליך השיפוטי בהקדם האפשרי, שכן, לזמן פתיחתו קיימת חשיבות מכרעת, שהרי לא מומלץ לנהל הסדרי משא ומתן תחת מגבלת זמן, היות והדבר פוגע ביעילות המשא ומתן, ומאידך גם לפונים לבתי המשפט יש חשיבות יתרה לזמן פתיחת ההליך, היות ופעמים רבות יהא על החייב לעבור דרך במסגרת הליך שיפוטי ולעניין משך ההליך, חשיבות מרובה כאשר ביהמ"ש מחליט לפטור חייב מחובותיו.

חשוב להיוועץ, בטרם נעשית פנייה להליכי חדלות פרעון ו/או להליכי משא ומתן, שכן פעמים רבות, ניתן לחסוך את משך ההליך ו/או את ההעלויות הנלוות.

הכותב הוא עו"ד עידן רוקח ממשרד עורכי הדין רוקח ושות' המתמחה במחיקת חובות. לפרטים נוספים ויצירת קשר לחצו כאן

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה